Fraser River School Contact Information

Principal: Mr. Chris Evans

 Vice Principal: Mr. Greg Patton

Secretaries:  Mrs. Lena Harris, Mrs. Cindy Ziemlanski

 

Staff List

Division 1 Grade 8: Mr. Chad Oatway

Division 2 Grade 8:  Ms. Erica Gilson

Division 3 Grade 8:  Mr. Marc Ruus

Division 4 Grade 8:  Mr. Stephen Dimond

Division 5 Grade 8:  Mr. Brendan Fong

Division 6 Grade 8:  Ms. Pam Johnson

Division 7 Grade 8: Ms. D’Alice Marsh

Division 8 Grade 8:  Ms. Mitchell Escandor

Division 9 Grade 8:  Ms. Shagun Sehgal

Division 10 Grade 7:  Mr. Ken Leung

Division 11 Grade 7: Ms. Melissa Johnson M-W / Mx. Zane Markley Th-F

Division 12 Grade 6:  Mr. Bryan Aquino  

Division 13 Grade 6: Ms. Rachael Garneau

Division 14 Grade 6: Mrs. Tanya Kaselj

Division 15 Grade 7:  Mr. Stephen Tuohy

Division 16 Grade 7:  Mr. Christian Gibson

Division 17 Grade 6: Ms. Maria Loutsik

Division 18 Grade 6: Mr. Sam Wang

Division 19 Grade 6: Ms. Kim Fung

Division 20 Grade 7:  Ms. Sarah Bester

Division 21 Grade 7: Ms. Mirella Lioce

Division 22 Grade 6:  Mr. Craig Newcomb

Division 23 Grade 6:  Mr. Eric Young

Division 24 Grade 6: Ms. Sam Tyers

Division 25 Grade 7: Ms. Sam Dowdell M-T Th-F / Mx. Zane Markley W

Division 26 Grade 7: Ms. Angela Jurgensen

Exploratory Teachers:

Home Ec. :  Mr. Kyle Letts

Tech Ed. & Art:   Mr. Charlie Mathews

Band & Music:   Mr. Matt Silverman

Drama M-Th : Mr. Benjamin Pilger

 

LST Teachers:

Mr. David Graves

Mr. Alex Hebb

ELL Teachers:

Ms. Amanda Maccaskell

Ms. Aziza Bouchioua

Ms. Yashifa Daredia

Child & Youth Care Worker:

Mr. Aaron Jack ( Mon – Wed and Friday)

 Mr. Mark Davis

Counsellor:  

Mx. Kira Salim

Aboriginal Worker:  

Ms. Sherry Bellerose

Librarians:

 Ms. Jenny Yang

Mr. Oliver LeClaire


Education Assistants:

Ms. Angie Novix-Ward

Ms. Asmait Ghebreakmlak

Ms. Brandy-Lynn Davidson

Ms. Cristina Weloy

Ms. Erzsebet Pinter

Ms. Gurdeep Kaur

Ms. Hannah Therrien

Ms. Irina Anoshina

Ms. Jappan Kaur

Ms. Jennifer Holmes

Ms. Jeri Wei

Mr. John Rotor-Murphy

Ms. Karrie Andrews

Ms. Lucy Svrakova

Ms. Nazbeen Khan

Ms. Nicole Yamanaka

Ms. Nora Cole

Ms. Norka Araujo-Berrio

Ms. Rachael Ross

Ms. Sakshi Garg

Ms. Seiko Kamioka

Crossing Guard:  Ms. Janice Ross

Noon Hour Supervisors: Liza Joven, Leah Layon

Custodians:  Mr. Shane Patugan, Mr. Jett Billena, Rupinder Mann